Палац Ксідо – одне з найцікавіших місць в Хмільнику, незвичайна будівля, котра поєднує в собі суворість рицарської фортеці та принади розкішного будинку, збудованого для солодкого життя.

Палац Ксідо розташований в історичній частині міста на березі річки. Від палацу через Буг — арковий міст (котрий експлуатується до сьогодні) прямо в графський парк, де було зелено й гарно: алеї та альтанки, озерця та фонтани. Залишки паркового облаштування можна побачити й зараз. Весь цей ансамбль проектував один з кращих архітекторів того часу – Іван Олександрович Фомін. Він був дорогим та висококласним спеціалістом (Кабінет міністрів України – теж його робота) та спрацював на п’ятірку. Палац Ксідо виявився дуже незвичайним – в ньому немає тильного боку , а є два фасади: північний та південний. З боку річки відкривається вид неприступного кам’яного замку на горі, пору фортеці 16 ст. А з іншого боку нас зустрічає світлий та ніжний парадний фасад палацу з колонадою над входом, з колись квітучими клумбами та стрімкими фонтанчиками – зразок архітектури класицизму.
      На початку 20-го століття в палаці Ксідо жила та раділа життю цікава подружня пара: молодий і красивий, але бідний грек Костянтин Ксідо, та немолода, але багата графиня Катерина Лєвашова. На жаль, тішились новим будинком вони не довго, адже будівництво було закінчено в 1915 році, а після революції Костянтин Ксідо з дружиною, як і багато інших дворян, виїхали на Захід, покинувши свій замок-палац.
Сьогодні палац Ксідо в запустінні. Від бувшої краси не залишилось нічого, окрім самої будівлі (котра руйнується) та мосту – або! – залишилось все, окрім лоску та буйства життя в палаці. За сто років замок був і розкішним будинком, і навчальним закладом, управлінням НКВС, просто складом, і готелем.

Сьогодні в палаці Ксідо пусто, але місцеві жителі впевнені, що це темінь перед світанком, і дуже скоро цей достойний та дивовижний пам’ятник архітектури почне нове життя. І буде там готель, музей чи художня галерея – головне, щоб палац відродився, відчинив двері та дав людям можливість насолоджуватись його величчю та красою.

KsidoKsido3Ksido2Ksido4
Ksido_miniatura
Ksido5

2 Thoughts to “Столітній красень.”

  1. […] в стилі українського бароко; а також розкішний палац графа Ксідо разом з арковим венеціанським мостом та парковим […]

  2. […] представлял собой каменный дворец графа Ксидо, который был сооружен в 1911-1915годах по проекту […]

Leave a Comment

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.