istoriya-kyrorty
Історія курорту Хмільник бере свій початок із 1934року, коли при спробі отримати питну воду для життя в районі «Старого базару» була пробурена артезіанська свердловина. Отримана з глибини 65 м., вода була жовтого кольору, солона на смак та дуже жорстка, що не давало можливості використовувати її для пиття чи технічного водозабезпечення. Свердловину не засипали, як в таких випадках поступають, а навпаки – воду направили на дослідження в Науково-дослідний інститут.

Водою зацікавились спеціалісти. В період 1935-1938 рр. працівники Інституту геологічних наук НАН України проводили вивчення хімічного складу води та фізико-хімічних властивостей. Вчені Українського НДІ курортології в період 1935-1939 рр. проводили експериментальні та клінічні дослідження цієї води.

Результатами досліджень було встановлено, що води являються цілющими, що й дало нове життя і новий шлях на майбутнє в розвитку і становленні міста, як курорту в цілому.

В журналі «Вопросы курортологии» №5-6 за 1938 рік старший науковий співробітник М. А. Бабаджан надрукував наукову статтю. В ній повідомлялось: …Вода Хмельницкого минерального источника обладает значительными целебными свойствами: важным целебным фактором является по-видимому радиоактивность воды. Лечение ваннами из этого источника показано при хронических заболеваниях: двигательного аппарата (хронические артриты, невриты, миальгии, миофасциты), а также при заболеваниях сердечно-сосудистой системы без резких проявлений недостаточности кровообращения. Необходимо дальнейшее изучение свойств источника… Фото М. А. Бабаджана та ін. дослідників, публікації про дослідження вод Хмільника, а також багато іншого цікавого можна побачити в музеї радону ( авт.).

Район залягання виявлених радонових вод у Хмільнику Постановою РНК України №1376 від 10.10.1938р. було віднесено до курортних місцевостей.

Пробурена свердловина стала основою для практичної експлуатації першої оздоровниці майбутнього курорту – Хмільницької обласної фізіотерапевтичної лікарні, що була відкрита через 6 місяців після звільнення міста від німецько-фашистської нечисті – 22 вересня 1944 року. Ця дата стала віхою в дальшому відліку часу, як нової історії міста, міста-курорту.

Висока ефективність лікування хворих, якої досягли лікарі облфізлікарні, сприяло відкриттю ряду здравниць на т. зв. «острівній ділянці» з відповідним розширенням гідромінеральної бази. Це родовище мінеральної води отримало назву «Хмільницьке», а самі води віднесено до розряду вуглекисло-радонових. …на південній околиці Хмільника та в районі так званої «Лісової дачі» в період 1952-1962 рр. спеціалістами української контори «Укргеокоптажмінвод» було відкрито «Новохмільницьке» мінеральної води. На базі яких були відкриті нові санаторії та реабілітаційні центри.

З роками, на основі росту популярності Хмільника, завдяки ефективному застосуванню мінерально-радонової води, росте і лікувально-оздоровча база відкритих здравниць курорту. Якщо в 1944 році лікування отримали 65 чоловік, то в 1974 р. лікувалося понад 35 тис. чол. з усіх кінців тодішньої країни, а з 1976 р. в Хмільнику щорічно бальнеолікування отримували більше 55 тис. чол. З 1992 р., зі зрозумілих причин, кількість оздоровлених зменшилась. Однак, залишається достатньо великою лікувально-оздоровча база існуючих оздоровниць, що працює з максимальною нагрузкою.

На сьогодні на курорті функціонують такі оздоровниці:

На «острівній» ділянці (в місті – авт.).

Обласна фізіотерапевтична лікарня – з 22 вересня 1944 року.

Медичний центр реабілітації залізничників – з 17 грудня 1952 р.

Санаторій «Радон» — з 1967 р. (на його базі сучасний реабілітаційний центр «Радон» — авт.)

Медичний реабілітаційний центр «Південний Буг» МВС України – з 1970 р.

На «Лісній» ділянці (за основним містом, в лісі):

Клінічний профспілковий санаторій «Хмільник» — з 19 травня 1961 р.

Військовий клінічний санаторій «Хмільник» МО України – з 15 січня 1961 року.

ТОВ санаторій «Поділля» — з 22 квітня 1973 року.

Санаторій «Березовий гай» — з 1968 року.

З 1 червня 2011 року Хмільник має статус державного курорту України (авт.)

історія курорту хмільник
курорт Хмільник

З книги «Радонові джерела Хмільника», Васильчук А.О., Васильчук І.С.
a_01a_16istoriya kyrorty hmilnyk_15istoriya kyrorty hmilnyk_02istoriya kyrorty hmilnyk_01istoriya kyrorty hmilnyk_16istoriya kyrorty hmilnyk_17istoriya kyrorty hmilnyk_18istoriya kyrorty hmilnyk_19istoriya kyrorty hmilnyk_20istoriya kyrorty hmilnyk_05istoriya kyrorty hmilnyk_04istoriya kyrorty hmilnyk_03istoriya kyrorty hmilnyk_07istoriya kyrorty hmilnyk_08istoriya kyrorty hmilnyk_09istoriya kyrorty hmilnyk_10istoriya kyrorty hmilnyk_11istoriya kyrorty hmilnyk_12istoriya kyrorty hmilnyk_21istoriya kyrorty hmilnyk_22istoriya kyrorty hmilnyk_23istoriya kyrorty hmilnyk_24istoriya kyrorty hmilnyk_25istoriya kyrorty hmilnyk_26istoriya kyrorty hmilnyk_27istoriya kyrorty hmilnyk_28istoriya kyrorty hmilnyk_29istoriya kyrorty hmilnyk_30istoriya kyrorty hmilnyk_31istoriya kyrorty hmilnyk_32

One Thought to “Історія курорту Хмільник.”

  1. […] 700м пішого ходу знаходиться найкращий санаторій Курорту Хмільник — Профспілковий санаторій, тому поєднати гарні […]

Leave a Comment

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.